Programi dhe lista e pjesëmarrësve të manifestimit “PENA IME – МОЕТО ПЕРО – MY PEN“

Programi  dhe lista e pjesëmarrësve të manifestimit multimedial
“PENA IME – МОЕТО ПЕРО – MY PEN“

Organizuar nga Klubi i Shkrimtarëve “Jehona e Karadakut”–Kumanovë,
me moto: “My way”

 

I. Më 20.06.2018 (e mërkurë), ora 19:30, ekspozita në Galerinë e Arteve në Kumanovë:

-Hapja  e festivalit, Fatos Rushiti, drejtor dhe Dali Alili – përgjegjës për artin figuativ;

-Fjalë rasti – mysafirë nderi;

-Pikë muzikore nga Funda Ali;

-Recension nga arti figurativ;

-Ndarja e çmimeve nga Komisioni vlerësues: “Pena e artë për pikturë”, “Pena e artë për grafikë”, “Pena e artë për skulpturë”.

Artistët pjesëmarrës me punime:

  1. Bejtulla Zaimi , Gostivar, “Forma” , teknika: skulpturë në allçi,
  2. Burim Ukiçi , Shkup, “Shah” , teknika: akril në pëlhurë,
  3. Ajser Shabani , Ohër, nga cikli “Natyrë dhe Fanitje ” , teknika: akril në pëlhurë,
  4. Drenusha Palloshi , Tetovë, “Dashuria” ,teknika: akril në karton
  5. Enesa Memeti , Tetovë, Pikturë -Titulli “Dashuria”, teknika: akril në karton,
  6. Afërdita Kiki, Shkup, “Pa titull”, teknika: Akril në pëlhurë,
  7. Flamur Miftari, Likovë, “Moscoë charm”, teknika: vaj në pëlhurë,
  8. Ardian Kadriu, Kumanovë, “Gorgu “, teknika: gips i patinuar,
  9. Naim Idrizi, Likovë, “Saxophonist”, teknika: Akuatintë,
  10. Muhamed Idrizi , Kumanovë, “Frymezimi”, teknika: vaj në pëlhurë,
  11. Nexhmedin Arifi, Kumanovë, “Hija ” 1 , teknika: vaj në pëlhurë
  12. Alket Zeqiri, Likovë, ” Zhbërja e qenies “, teknika : Gips i patinuar,
  13. Agron Saliu, Tetovë, “Lypsar” , teknika: vaj në pëlhurë,
  14. Armend Ademi, Kumanovë, ” Krijimi”, teknika: vaj në pëlhurë,
  15. Imran Zimeri, Likovë, ” Vuajtjet e nënës ” teknika, vaj në pëlhurë,
  16. Elita Aliti, Kumanovë, “Mikroscopic view” , teknika: Akuarele në letër transparente,
  17. Akime Rexhepi, Kumanovë, “Mëngjesi”, teknika: Akril në pëlhurë,
  18. Muhadin Abazi, Kumanovë, teknika: Linogravurë,
  19. Xhezair Rexhepi, Gostivar, “Metafora e Lirisë”, skulpturë, teknika e kombinuar
  20. Agron Saliu, Tetovë, “Lypsar”, teknika: vaj në pëlhurë,
  21. Visar Iseni, Shkup, “Elsa”, pikturë, teknika: vaj në pëlhurë
  22. Hanife Islami, Likovë, “Vendosja e Mbretërisë së Qiellit në Tokë”, teknika: Linogravurë,

 

II. Më 21.06.2018 (e enjte), ora 19:30, ora letrare “Ora e penës”, Salla e kuqe në Qendrën e Kulturës “Trajko Prokopiev” në Kumanovë:

-Hapja e orës letrare nga sekretari i Klubit të shkrimtarëve “Jehona e Karadakut”, Selajdin Shabani;

-Fjalë rasti – mysafirë nderi;

-Pika muzikore (instrumentale dhe solo kendim) në fillim, në mes dhe në mbarim të orës letrare;

-Ndarja e çmimeve nga Juria letrare: “Pena e artë – vendi i parë”, Pena e artë-vendi i dytë”, dhe “Pena e artë-vendi i tretë”.

Lista e poetëve pjesëmarrës:

  1. Arlinda Baftiu ( Shkup ): “Foli heshtjes tande”,
  2. Daim Miftari ( Gostivar): “Akuj”,
  3. Lindita Ahmeti ( Shkup ): “Mbreti ynë i përjetshëm”,
  4. Bujar Plloshtani ( Tetovë ): “Motiv poetik”,
  5. Arlind Farizi ( Tetovë ): “Në fillim ishte fjala”,
  6. Katerina Arsenovska ( Kumanovë ): “Драга пријателке”,
  7. Ali Qerimi ( Likovë ): “Darkë e vonë”,
  8. Nertila Pitarka ( Shkup ): “Ne po ikim”,
  9. Kreshnik Sopaj ( Likovë ): “Natë e heshtur kur humb shkëlqimi”,
  10. Adriatik Zeqiri ( Likovë ): “Qytet i munguar”,
  11. Fetanete Murtezani ( Shkup ): “Një shpirt i lodhur”,
  12. Fatos Grubi ( Shkup ): “ Katarzë”,
  13. Gentiana Ramadani ( Kumanovë ): “Ekspozitë”,
  14. Nita Beluli ( Tetovë ): “Mos më quaj jetim”,
  15. Epirot Ferati ( Kumanovë ): “Eja, kushdo që je, eja”,
  16. Suad Bajrami ( Shkup ): “Të bardhë të kristaltë”,
  17. Kaltrina Sadiki (Tetovë): “Stë kam gjetur”,
  18. Blerona Brao ( Strugë ): “Karadaku i Shqipërisë”,
  19. Selver Ajdini ( Kumanovë ): “Hejbet e mia”,
  20. Liridon Ademi ( Kumanovë ): “Marshimi i shpirtit”,
  21. Semine Hasani ( Shkup): “Do bëhem gur”,
  22. Elma Rexhepi ( Kumanovë ): “Për mikun tim pa emër”,
  23. Lejla Abazi ( Kumanovë ): “Imagjinatë në vjeshtë”,
  24. Sejdi Jahiu ( Likovë ): “Lulja ime”.

 

III. Më 22.06.2018  (e premte), ora 19:30, “Ora e muzikës serioze”, Salla e kuqe e Qendrës së Kulturës “Trajko Prokopiev” në Kumanovë:

-Hapja e Orës së muzikës serioze nga Funda Ali – përgjegjëse për artin muzikor;

-Fjalë rasti – mysafirë nderi;

-Ndarja e çmimit “Pena e artë për muzikë”, nga Komisioni vlerësues;

-Lista e artistëve pjesëmarrës:

  1. Endrit Ahmeti (Strugë): violinë, P. Sarasate – Introduction & Tarantella
  2. Syhana Reçi (Strugë): violë, Schumann “Adagio & Allegro” op. 70
  3. Arba Mehmeti (Tetovë): piano, Chopin Scherzo op. 20 no. 1
  4. Vullnet Neziri (Tetovë): obo, Saint Saens Introduction & Rondo Capricoso
  5. Argjira Qollaku (Shkup): flaut, Francois Borne “Fantasie Carmen”
  6. Teuta Emini (Tetovë): flaut, Garbiel Foure “Fantasie”
  7. Leutrim Sahiti (Kumanovë): piano, Feim Ibrahimi “Toccata”
  8. Flamure Abdullai (Tetovë): flaut, Poulenc Sonata për flaut koha 1
  9. Ismet Vejseli (Kumanovë): solo-këndim (kanto), G. Bononcini – Per la Gloria , G. B. Pergolesi “Se tu m’ami”
  10. Redina Bekteshi (Strugë): flaut, Ian Clarke – “Hypnosis”
  11. Talat Osmani (Kumanove):

 

VI. Më 30.06.2018  (e shtunë), ora 18:00, në Komunën e Likovës:

– Program përmbledhës me fituesit e tri disiplinave artistike:

-Ekspozimi i veprave më të mira artistike “Pena e artë për pikturë”, “Pena e artë për grafikë”, “Pena e artë për skulpturë”; 

-Prezantim i fituesve të orës letrare “Pena e artë – vendi i parë”, Pena e artë-vendi i dytë”, dhe “Pena e artë-vendi i tretë”,  dhe

-Prezantim i fituesit të çmimit “Pena e artë për muzikë”. 

 

Ju mirëpresim!

                                                                                      Drejtor i manifestimit

                                                                                              Fatos Rushiti

 

Komente