Poezitë fituese në “Takimet Poetike të Karadakut – 2017”
Poezia që fitoi Çmimin e parë në edicionin e 25-të të manifestimit “Takimet Poetike të Karadakut – 2017”: Linditë Ramushi-Dushku VJESHTËS SË DEHUR Ti erdhe dikur si kjo vjeshtë e kuqërremtë për t'u bërë vlimi i dashurisë dhe shije e verës së kuqe në vjeshtën e përvitshme që rrisim brenda vetës çdo fije lumturie. Erdhëm të dy dikur vjeshtës si dy zogj shtigjesh të largëta për të takuar dy stinët e ngrohta të shpirtit. Pastaj, të dehur pafundësisht dehim gjithçka për rreth Çdo vjeshtë kuqërremet nga ardhja jonë çdo vjeshtë dehet dhe kullohet djersësh siç i shkrihemi ne dashurisë sonë. Papandehur ia lëmë fajin kësaj stine që nis e deh veten. ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ Poezia që fitoi Çmimin e dytë në edicionin e 25-të të manifestimit “Takimet Poetike të Karadakut – 2017”: Lola Shehi RRËFIM... Përse mendohesh, baba! Ç`peng të ka mbetur Të ka mbetur peng, që nuk u bëra aktore? Që në skenë nuk më pe të luaja asnjë rol? Kaq shumë e dëshiroje një rol timin? Mos u brengos, baba! Po të rrëfehem: Kam luajtur shumë role, Vetëm në një skenë... Vetëm ti s`ke mundur të më shohësh Asnjëherë nuk e pata një karrige të lirë Kurrë nuk t`a rezervova një biletë Nuk të kam dashur spektator baba, e kupton? Dhe a e di pse? Sepse.... Kam kënduar Kur kam dashur të qaj Kam buzëqeshur, Kur kam dashur të ulërij, Kam thënë jam e fortë, Kur gjunjët s`më mbanin, Kam ecur me trupin drejt, Kur shpina po më këputej, Kam ecur majë takash, Kur doja të ecja zbathur, Që guralecët e rrugës, Të më hapnin plagë nën këmbë, Se vetëm kështu baba... Nuk do t`i ndjeja dhimbjet e zemrës... Ja, t`u rrëfeva! E sheh baba? Jam aktore klasi! Aktroj para teje, Aktroj para gjithë botës… Luaj disa role njëherësh, Pa skenarë, pa regjisorë, Qaj, këndoj, luaj muzikë Me partiturat e pashkruara të shpirtit. Mos më mbaj peng BABA T`u rrëfeva.... ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ Poezia që fitoi Çmimin e tretë në edicionin e 25-të të manifestimit “Takimet Poetike të Karadakut – 2017”: Selajdin Shabani TË KAM THËNË NËPËR MOTE Të kam thënë Lajdins! Se kemi nga pak dëshirë Të vjedhim ëndrra Sepse tonat sikur i kemi ndrydhur e çoroditur. Të kam thënë Lajdins! Se kemi ëndje pak si shumë të gënjejmë Dhe të ecim rrugëve e kafeneve E të shkëlqejmë si engjëj. Të kam thënë shumë herë Lajdins! Se jemi të dashuruar në vetvete Por, kjo s’po na sjell as rrugëtimin e pafund dhe kjo s’po më pëlqen. Të kam pas thënë, Lajdins se jeta është PËRRALLË, por, TI, nganjëherë, ngashënjeheshe, jo rrallë. Të kam pas thënë, Lajdins, se jeta është LOJË, Që nuk e fiton dot kurrë, por, TI vazhdojë ta luaje si me letrat e bixhozit. Të kam pas thënë, Lajdins se Jeta është UJË : Që gjithnjë lagesh e nuk teresh kurrë, por TI gjithnjë mbete URË. Të kam pas thënë, Lajdins se jeta është KËNGË, që e këndoje, Edhe pse zëri s’të shkonte, Ti prapë vazhdoje: HERË I HESHTUR, E HERË REBEL. Të kam pas thënë, Lajdins se TI jep më shumë në jetë, por nuk merr fare, apo merr sa për sy e faqe ose hiq fare, por, TI prapë vazhdoje pa rrugëdalje. Të kam pas thënë Lajdins, se jeta është për të tjerët, se ti ishe dhe mbete REBEL, se, TI, ec -ec si uji, dhe mbetesh në rrugë e në vend ngel si moçal. Të kam pas thënë Lajdins, se jeta është Si një gotë qelqi që lehtë thyhet Nga mund të shihet nëpër mote. Të kam pas thënë dhe po të them përsëri Lajdins Se jeta është hipokrite, Herë pa sheqer, herë pa cipë, herë bajate e herë-herë pa fije kripe, Por TI vazhdoje të sfidoje Të kam pas thënë Lajdins se jeta është si cigare, Por, TI vazhdoje ta thithje prapë pa taketuke... ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ Poezia që fitoi Çmimin e tretë në edicionin e 25-të të manifestimit “Takimet Poetike të Karadakut – 2017”: Adriatik Zeqiri MËKAT Jashtë qentë lehin.. Piskamë e tyre mbytshëm pihet e përftohet Shohim njëri tjetrin në sy brenda Në gotat kristal ngrihet besimi dhe dëshira, Zjarr dhe pasion Që një kohë mëkatarësh na e mbolli në gjoks. Shtrirje e gjakim Si lulet skaj një trotuari shetitoreje Ne të vetëm Brenda ...si hije, Relike të një momenti në përsëritje, Të një etjeje sindrom, Dhimbje e përjetshme... Mëkatin e zanafillës ngarkuar Si gur Sizifi në supe Jashtë qentë po lehin, Në qafë kanë të varur mollë! ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ Poezi e lexuar në edicionin e 25-të të manifestimit “Takimet Poetike të Karadakut – 2017”, dhe e përzgjedhur për botim në revistën “Doruntina”: Xhevat Latifi ËSHTË NATË, AGIM RAMADANI Është natë Agim Ramadani. Yjet po bien një nga një. Para këmbëve tua duken të gjithë të vegjël, të tretur. Një këmbë burri rri i ngrirë mbi një gur-kufiri t’shkulur! Çfarë të them për kufirin e Kosharës? Është bartur në Çakorr! Në parlament një grup cubash mbajnë peng demokracinë, seancë pas seance, marrin ca lekë të zhubrosura si harta etnisë që po tkurret. Po thonë se Evropa ka kërkuar nga ne me kanë pikëepesë... Është natë, Agim Ramadani! Çdo ngjyrë e mbetur në penelin tënd ka pak t'kuqe të Onufrit me sfond flamuri. Flamuri që sot është verdh' me e ba blu, si oqean Paqësor. Në veri të Kosovës “Francuska 7”, ka në sirtarë një plumb të fjetur me u zgjue ku fryn veriu e Moskës i duket i ngushtë shtrati! Mban mend ca miq na folën për poezinë, për artin? Sot janë në politikë . Atdheun e kanë bo fushë të ikjes Pasha ty, Atdheu i ka po ato ngjyra të mira, por ia pshtjelluen mozaikun! Në Sytë e Simonidës vunë thëngjij të djegur, derdhën temjan me vaj të zi, shpirtin e bardhë ia vunë në letargji. Është natë Agim Ramadani! (sall sytë e tu kanë dritë!) Atdheun e vodhën,e shanë! Heronjtë e rremë po i bëjnë prej balte! Karadakut e Fushës së mëllenjave këmishë e ngushtë po i zë frymën Unë vjedh ca dritë të hanës më shkrue vjershën për Kumanovën, për asimilimin e shqiptarëve në Manastirin ku u banë shkronjat! janē lëshue perde mjegulle. Po dojnë me ba natë dritën tande ! Natë është Komandant dhe kam turp me qa! Me ik nuk mundem pa të thënë: Fëmijët në gurin tand të shkuljes së kufirit, vënë dorën në zemër. Thonë agimi e ka shkye kufirin dhe ka shkulë këtë gurë! Në lapidarin tënd, sytë bajnë dritë që verbojnë ata që fallso vënë kurora lulesh! Nata i ka hy Atdheut si uji ndërkambë perandorëve t ‘trembur... Është natë kapedan,sa natë! bëmë gabim të madh që nuk kuptuam shkëlqimin tënd E tash kaq shumë kemi nevojë për dritën e një agimi të ri... XL Mars 2017
Mbahet edicioni i 25-të i “Takimeve Poetike të Karadakut” (FOTO)
Poetja Lindita Ramushi-Dushku u shpërblye me vendin e parë, Lola Shehi me vendin e dytë, kurse vendi i tretë u nda në mes poetëve Selajdin Shabani dhe Adriatik Zeqiri 11 mars 2017 – Sot në Kumanovë u mbajt edicioni i 25-të me radhë i manifestimit kulturor tradicional letrar “Takimet Poetike të Karadakut – 2017”, me pjesëmarrës nga të gjitha trojet shqiptare. Kryetari i Klubit të Shkrimtarëve “Jehona e Karadakut”, Sevdail Demiri, tha se gjatë këtij çerekshekulli, me vulën e këtij klubi janë botuar mëse 60 vepra letrare dhe mbi 50 numra të revistës “Doruntina”, të cilët përbëjnë një shtresë mjaft të pasur kulturore të kësaj ane. Manifestimin e përshëndeti zëvendëskryeministri Arbër Ademi, i cili theksoi rëndësinë e fjalës artistike, e cila fatmirësisht vazhdon të kultivohet me shumë përkushtim edhe në Kumanovë, madje duke i kaluar edhe kufijtë nacional. Sekretari shtetëror i Ministrisë së Kulturës, Behixhudin Shehapi, tha se ky organizim kulturor është shumë domethënës, për fakatin që mbi 25 vjet vazhdon të jetë një pikëtakim i poetëve dhe dashamirëve të fjalës së shkruar nga të gjitha trojet shqiptare. Pas paraqitjes së mbi 30 poetëve në orën e madhe letrare, juria e përbërë nga Arsim Halili, Burhanedin Xhemaili dhe Arben Rashkaj, përzgjodhi poezitë më të sukseshme, të cilëve iu nda Çmimi letrar “Fadil Bekteshi”. Kështu, poetja Lindita Ramushi-Dushku u shpërblye me vendin e parë, Lola Shehi me vendin e dytë, kurse vendi i tretë u nda në mes poetëve Selajdin Shabani dhe Adriatik Zeqiri. Përpos tyre, në orën letrare, me poezi u paraqitën edhe: Sabit Rrustemi, Kalosh Çeliku, Ferid Selimi, Behram Hoti, Bejtush Memeti, Nazmi Beqiri, Nexhat Rexha, Xhevat Latifi, Bilall Maliqi, Ramadan Asllani, Arber Saliu, Sadije Aliti, Rahim Ganiu, Semine Hasani, Ismail Ganiu, Arben Ibrahimi, Bajram Ramadani, Sunaj Raimi, Sami Sherifi, Ali Qerimi, Fatos Rushiti, Kreshnik Sopaj, Arta Selmani, etj. Të gjitha poezitë e lexuara në këtë orë letarere, do të botohen në numrin e radhës të revistës kulturore – letrare “Doruntina”. Për kontributin e dhënë, kryesia e klubit ndau mirënjohje dhe nga një komplet librash për zëvendëskryeministrin Arbër Ademi, sekretarin shtetëror të Ministrisë së Kulturës, Behixhudin Shehapi, kryetarin e Komunës së Likovës, Sadulla Duraku, Televizionin “Festa”, Televizionin “Hana”, dhe Foto-studio “Drita”. Pjesa muzikore-artistike e manifestimit, u përcoll nga profesori i muzikës, mr.Florim Zulfiu. Gjatë këtij viti do të botohet edhe një monografi që i kushtohet veprimtarisë 25-vjeçare të Klubit të Shkrimtarëve “Jehona e Karadakut” nga Kumanova.
Më 11 mars, në Kumanovë do të jehojë fjala e bukur shqipe
Këtë të shtune, më 11.03.2017, prej ora 15:00, në Qendrën e Kulturës në Kumanovë, mbahet edicioni i XXV, i manifestimit tradicional letrar “TAKIMET POETIKE TË KARADAKUT”. Në Orën e Madhe Letrare, marrin pjesë dhjetëra poetë e poetesha nga të gjitha trojet shqiptare. Pjesëmarrja është e lirë për të gjithë dashamirët e fjalës së bukur shqipe.
"Sofra e librit" në Kullën e Kadri Zekës në Dardanë
Aktiviteti kulturor "Sofra e librit" në Kullën e Kadri Zekës në Poliçkë të Dardanës, filloi sivjet (23.4.2016), në Ditën Ndërkombëtare të Librit, me uratën për të mos u ndalur kurrë. Një vend i veçantë frymëzimi, simbol i qëndresës dhe flijimit për liri... Të ftuar nga Klubi Letrar "Nositi", me në krye z.Nexhat Rexha, në mesin e shumë mysafirëve, prezantuam edhe ne nga Klubi i Shkrimtarëve "Jehona e Karadakut" nga Kumanova: Sevdail Demiri (kryetar), Selajdin Shabani (sekretar) dhe Burhanedin Xhemaili (kryeredaktor i revistës "Doruntina"). Ndryshe, manifestimin e hapi shkrimtari Nexhat Rexha, kryetar i klubit letrar “Nositi”, i cili në cilësinë e nikoqirit i përshëndeti të pranishmit dhe i tha disa fjalë për librin dhe për heroin Kadri Zeka. Dr. Hysen Matoshi, drejtor i Institutit Albanologjik të Prishtinës e lexoi një punim në të cilin i analizoi poezitë e disa poetëve dhe këngëtarëve kushtuar Kadri Zekës, duke i thënë disa fjalë edhe për krijimtarinë publicistike dhe intelektuale të këtij atdhetari, ndër më të shquarit. Sabit Rrustemi, shkrimtar i njohur, iniciator i këtij manifestimi, e lexoi një punim për librin, për rëndësinë e tij, për historikun e shpalljes së Ditës Ndërkombëtare të librit ... duke mos lënë pa përmendur se institucionet tona nuk janë duke investuar sa do të duhej të investonin për librin. Pas kësaj filloi ora letrare, gjatë së cilës poezitë e tyre i lexuan poetë nga qytetet e ndryshme të Kosovës, nga Maqedonia dhe nga Kosova Lindore. Poezi lexuan shkrimtarët: Rushit Ramabaja, Burhanedin Xhemaili, Nebih Bunjaku, Sevdail Demiri, Shefqete Gosalci, Xheladin Mjeku, Arsim Halili, Selajdin Shabani, Mehmetali Rexhepi, Sinan Sadiku, Sulejman Dërmaku, Izet Avdyli, Ramadan Mehmeti, Baki Krasniqi, Musa Ahmetaj, Begzad Baliu, Avni Dehari, Bajram Kallaba dhe Zamira Rexhepaj. Në manifestim morën pjesë familjarë të heroit Kadri Zeka, pastaj shkrimtarë, personalitete të kulturës, të shkencës, të arsimit, të politikës. Tubimin e moderoi për mrekulli poetesha e re Zamira Rexhepaj. /Sinan Sadiku/

Postimet e fundit

Poezitë fituese në “Takimet Poetike të Karadakut – 2017”

  Poezia që fitoi Çmimin e parë në edicionin e 25-të të manifestimit “Takimet Poetike të Karadakut – 2017”:    Linditë Ramushi-Dushku   VJESHTËS SË DEHUR   Ti erdhe dikur si k
Read More

Mbahet edicioni i 25-të i “Takimeve Poetike të Karadakut” (FOTO)

Poetja Lindita Ramushi-Dushku u shpërblye me vendin e parë, Lola Shehi me vendin e dytë, kurse vendi i tretë u nda në mes poetëve Selajdin Shabani dhe Adriatik Zeqiri 11 mars 2017 – Sot
Read More

Më 11 mars, në Kumanovë do të jehojë fjala e bukur shqipe

Këtë të shtune, më 11.03.2017, prej ora 15:00, në Qendrën e Kulturës në Kumanovë, mbahet edicioni i XXV, i manifestimit tradicional letrar “TAKIMET POETIKE TË KARADAKUT”. Në Orën e Madh
Read More

“Sofra e librit” në Kullën e Kadri Zekës në Dardanë

Aktiviteti kulturor “Sofra e librit” në Kullën e Kadri Zekës në Poliçkë të Dardanës, filloi sivjet (23.4.2016), në Ditën Ndërkombëtare të Librit, me uratën për të mos u ndal
Read More

Back To Top